ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI
LEKCJA HISTORII
Idea Żelaznego Triathlonu zawiera w sobie dwa aspekty, połączenie sportu i historii. Zawody są przypomnieniem bohaterstwa Polskiego Podziemia Antykomunistycznego.
Jest to żywa lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych, którzy po wojnie zmagali się z komunistycznym totalitaryzmem. Nazwa nawiązuje do ppor. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”, legendarnego żołnierza walki z komunistycznym systemem, który zginął w październiku 1951 r. w Zbereżu, walcząc z komunizmem do ostatniego tchu. W triathlonie też mamy do czynienia z walką do ostatniego tchu, do wyczerpania organizmu, jak w przypadku Żołnierzy Wyklętych, którzy, będąc na skraju wytrzymania, walczyli niezłomnie, za wolną Polskę. Drugi powód to chęć pokazania piękna krajobrazów Polesia Lubelskiego, a w szczególności Jeziora Białego. Impreza ma więc za zadanie promocje powiatu włodawskiego, jak również upowszechnienie triathlonu i idei zdrowego trybu życia. Zawody mogą stać się w niedługim czasie wizytówką naszego regionu. Widowiskowość triathlonu i piękna przyroda powiatu włodawskiego powodują, że warto organizować tego typu zawody nad Jeziorem Białym.
TRIATHLON W OKUNINCE
Trasa zawodów obejmuje dwie miejscowości: Okuninkę i Orchówek. Zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach open: kobiet i mężczyzn powyżej 16 roku życia.
Pływanie, jazda na rowerze, bieg to dyscypliny bardzo dynamiczne oraz wymagające dobrego przygotowania, a także żelaznej kondycji. Połączenie tych konkurencji w triathlon dodaje widowiskowości i powoduje, że ich oglądanie staje się dla kibiców bardzo ciekawe. Warto wspomnieć, iż zawody triathlonowe, które odbyły się podczas olimpiady w Londynie, przyciągnęły około miliona widzów. Nasz triathlon był pierwszym zorganizowanym w powiecie włodawskim, a nawet w województwie lubelskim. Głównym organizatorem Żelaznego triathlonu, funkcjonującego wcześniej pod nazwą Żelaznego Biegu jest Starostwo Powiatowe we Włodawie przy współorganizacji stowarzyszenia Leniwce.pl. Duże wsparcie organizacyjne dają służby mundurowe, ochotnicza straż pożarna, harcerze, Urząd Gminy we Włodawie, Miasto Włodawa oraz Hydrozgadka – Szkoła Nurkowania z Okuninki.
DOWÓDCA Z WŁODAWY
Edward Taraszkiewicz „Żelazny” był jednym z najdłużej stawiających zbrojny opór dowódców antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie.
Wsławił się wieloma spektakularnymi akcjami przeciwko ludziom i instytucjom „władzy ludowej”. Od czerwca 1945 r. był zastępcą dowódcy w oddziale partyzanckim swojego brata Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”, podległym komendantowi Obwodu WiN Włodawa. Po śmierci „Jastrzębia” w styczniu 1947 r. przejął komendę nad pozostałymi w konspiracji żołnierzami, nie ujawnił się podczas amnestii 1947 r. Poległ z bronią w ręku 6 października 1951 r. w Zbereżu nad Bugiem podczas próby przebicia się przez pierścień 600-osobowej obławy UB-KBW. Do dziś miejsca pochówku „Żelaznego” i zdecydowanej większości jego podkomendnych pozostają nieznane.