TRIATHLON 2018

Żelazny Triathlon. Ludzie z żelaza w Okunince

 

(2 czerwca) „Żelazny Triatlon”, który już stał się sportową wizytówką powiatu włodawskiego i Lubelszczyzny, znowu przyciągnął tłumy do Okuninki. Na starcie zameldowało się 189 zawodników i zawodniczek z całego kraju, a nawet z zagranicy. Zwyciężył 38-letni Łukasz Lis z Lublina, wśród kobiet – 18-letnia Marta Sikora z Juszczyna (k. Krakowa).

Głównym organizatorem zawodów był Andrzej Romańczuk – starosta włodawski, zaś współorganizatorami: gmina Włodawa, miasto Włodawa i stowarzyszenie Leniwce.pl.

Do „Żelaznego Biegu” zgłosiło się ponad 270 zawodników, jednak limit wynosił 200. I niemal tylu wystartowało. „Żelazny Triathlon” powiat włodawski zorganizował po raz szósty. Z każdym rokiem przybywa zawodników i już stał się imprezą o ogólnopolskiej randze, największym tego typu wydarzeniem na wschód od Wisły. Zawody rozegrano na Jeziorze Białym i na trasie Okuninka – Orchówek.

Bieg zorganizowany był w formie triathlonu o charakterze sprint – 750 m pływania, 20 km jazdy rowerem oraz 5 km biegu. Trasa zawodów obejmowała Okuninkę i Orchówek. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach open: kobiet i mężczyzn powyżej 16. roku życia. Na trasie zgromadziły się setki widzów.

Zwycięzca – Ł. Lis – trasę pokonał w rekordowym czasie 1 h 1 min 3 s, a najlepsza kobieta – M. Sikora – przybiegła na metę tylko 2 i pół minuty po nim. Ostatni zawodnicy zjawili się na mecie prawie godzinę po zwycięzcy.

Nagrody, medale i puchary wręczali wspólnie: starosta A. Romańczuk, wicestarosta A. Panasiuk i wójt gminy Włodawa Tadeusz Sawicki oraz mjr Edmund Brożek – prezes włodawskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

Wyniki:

Mężczyźni:

1. Łukasz Lis z Lublina – czas 1,01,03,

2. Daniel Juszkowiec z Warszawy – 1.01,34,

3. Piotr Sieniawa z Lublina – 1,02,39,

Kobiety:

1. Marta Sikora z Juszczyna – 1,03,38,

2. Aleksandra Sikora z Juszczyna 1,06,44,

3. Valentina Zelenkevich z Białorusi – 1,12,08

Honoru gospodarzy bronił dzielnie Cezary Cenkała z Włodawy. Z czasem 1,12,56 zajął 35. miejsce.

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe we Włodawie, Fundacja Wrota Europy, Stowarzyszenie Leniwce.pl, Gmina Włodawa, MOSiR Włodawa.

 

zdjecie_3